15 września obchodzimy wspaniałe święto. To międzynarodowy Dzień Kropki. Inspirując się tym dniem, przygotowałam dla Was kreatywne karty pracy, których bohaterką jest kropka. Możecie wykorzystać je w Dzień Kropki, ale nie tylko. Kreatywność warto rozwijać każdego dnia!
Znasz Dzień Kropki?
Te międzynarodowe święto pomysłowości, twórczości i kreatywności wzięło swój początek od książki The Dot, której autorem jest Peter H. Reynolds. To dzień, w którym przypominamy wszystkim dzieciom, że każdy ma jakąś mocną stronę. Czasem tylko trzeba ją odkryć i uwierzyć w swoje możliwości. Zaś my dorośli możemy tego dnia przypomnieć sobie, jak ważne jest, abyśmy byli dla dzieci wsparciem.
Jeśli nie mieliście okazji zetknąć się z książką Reynoldsa, to zachęcam. Możecie również obejrzeć na YouTubie animację z polskim lektorem. Trwa niecałe 4 minuty i zaręczam, że naprawdę warto je poświęcić.
Nie będę się dziś rozpisywać o tym jak ważna jest twórcza zabawa, wyobraźnia i kreatywność, bo to temat rzeka – zdecydowanie na osobny post. Muszę jednak wspomnieć, że to umiejętności, na które warto postawić i przedstawię Wam pewnego osobnika:
Oto Bruno!
Ten wesoły balonik wypełniony kreatywnymi pomysłami latał po mojej głowie już od dłuższego czasu i w końcu nadeszła pora, w której jest go na tyle dużo, że mogę przedstawić go całemu światu.
Bruno pracuje w Ministerstwie Kreatywnych Pomysłów i w zabawie „Para uch, głowa w ruch” zabiera dzieci w ciekawą podróż do świata kreatywności i wyobraźni. Wśród znajdujących się tam kreatywnych kart pracy znajdziecie cały przekrój zadań trenujących umysł i twórcze myślenie, które zaprojektowane są tak, aby jak najbardziej zaciekawić młodego odbiorcę i zachęcić go do gimnastyki umysłu, bo to przecież świetna zabawa!
Dziś Bruno zaprasza także na krótki spacer czyli zabawy w parze z kropką, do stworzenia których zainspirował mnie Dzień Kropki. Co nie znaczy, że można z nich korzystać tylko 15 września. Wręcz przeciwnie. Kreatywność warto rozwijać każdego dnia!
Zaskakujące rozwiązania są jak najbardziej mile widziane. Ruszamy głową i wyobraźnią. Chcecie przykład? Razem z detektywem Bruno zastanawiamy się dlaczego w książce nie ma żadnej kropki. Co można odpowiedzieć? Na przykład, że wcale ich tam nie było, bo to album z fotografiami, albo… że zjadł je kropkożerca! Wszystko jest dozwolone – od najbardziej prawdopodobnych do najbardziej zwariowanych odpowiedzi!
Kreatywne karty pracy – pobierz i wydrukuj
Plik zawiera 6 kart pracy. Link do pobrania znajdziecie poniżej.
• Kreatywne karty udostępniam do celów niekomercyjnych. Skorzystać mogą rodzice i ich pociechy w domach, ale również wszyscy, którzy pracują z dziećmi.
• Zadania polecam dla dzieci 9+, ale przy wsparciu dorosłych na kreatywny spacer z Bruno mogą wybrać się również nieco młodsze dzieci.
• Rozmiar wydruku: A4 / format pliku: .pdf
Korzystajcie z kropkowych kart i bawcie się dobrze! A jeśli potrzebujecie jeszcze więcej treningu kreatywności i gimnastyki dla młodych umysłów, to znajdziecie je w kreatywnych karty pracy „Para Buch, głowa w ruch”, które sprawdzą się jako kreatywna zabawą tak w domu, jak i w szkole. Tutaj teraz możecie pobrać darmowy fragment, w którym Bruno zapoznaje dzieci z tematem kreatywności, tłumaczy jak rozwiązywać kreatywne zadania i podpowiada w jaki sposób dbać o umysł.
Pozdrawiam
Agnieszka
Ps. Koniecznie dajcie znać, jak Wam się takie zabawy podobają.
Wyślijcie mejla aga@papierowauliczka.pl lub napiszcie w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram