Zabawy dla dzieci do druku – dlaczego warto?

Zabawy dla dzieci do druku – dlaczego warto?

Nikogo nie dziwią dziś materiały do samodzielnego wydruku. Chętnie drukujemy w domu plakaty na ściany, plany lekcji, plannery, zakładki czy dekoracje urodzinowe. Coraz częściej spotykamy się również z taką formą materiałów edukacyjnych dla dzieci. Dlaczego warto ją wybrać? Jakie są zalety korzystania z zabaw dla dzieci do druku?

O tym, że zabawy edukacyjne na kartce papieru są ważne dla rozwoju dzieci nikogo nie trzeba przekonywać. Taką wartość znajdziemy zarówno w gotowych książeczkach, jak i materiałach, które pobieramy i drukujemy w domu.
Przez lata przyzwyczajeni byliśmy tylko i wyłącznie do tradycyjnych form – publikacji stojących na sklepowych półkach. Z wydrukowanymi kartami pracy nasze dzieci spotykały się jedynie w szkole, a my rodzice co najwyżej drukowaliśmy dla nich kolorowanki. Krajobraz materiałów edukacyjnych dostępnych dla rodziców nieco się jednak zmienił. Jest wiele materiałów, które można wydrukować samodzielnie. I nie są to już tylko labirynty, kolorowanki czy szkolne karty pracy. To całe książeczki, których często nie znajdziesz na sklepowych półkach, a jedynie w sieci i możesz z nich skorzystać tylko jeżeli zdecydujesz się na samodzielny wydruk.


Zalety korzystania z zabaw dla dzieci do druku


Jeśli drukowałeś już zabawy dla dzieci, to zapewne wiesz, że mają one wiele zalet. Są jednak osoby, które jeszcze nigdy z takiej formy materiałów nie korzystały i nie poznały płynących z niej korzyści. Przyjrzyjmy się więc temu tematowi bliżej. Co sprawia, że warto być w tej kwestii na tak?


1. Zabawa dla wszystkich twoich dzieci

Masz więcej niż jedno dziecko? Z zabaw do wydrukowania skorzystają wszystkie twoje pociechy, nawet jeśli różnica wieku między nimi jest na tyle duża, że teraz skorzysta z nich tylko te starsze. Plik z materiałami do druku poczeka na dysku, aż twoja kolejna pociecha podrośnie – po cichutku i nie zabierając w tym czasie ani centymetra życiowej przestrzeni na domowych półkach.


2. Drukujesz wielokrotnie i dostosowujesz do swoich potrzeb

Niektóre zabawy zafascynują twoje dziecko bardziej niż inne. Weźmy za przykład gry na kartce papieru – statki, państwa-miasta czy kartofla. W gotowej książeczce liczba rozgrywek z planszą byłaby ograniczona, ale w przypadku zabaw do druku nic cię nie ogranicza. Chcecie zagrać w statki po raz setny? Żaden problem! Naciskasz ctrl+d, drukujesz kolejne plansze i znów gracie.

Sięgnę jeszcze po najbliższy mi przykład, Wielką Paczkę Uzupełnianek, bo najłatwiej pokazywać coś na swoim podwórku.
Twoje dziecko z zapałem czyta książki? Nie musisz ograniczać się do jednej karty z recenzją czy spisem ulubionych lektur. Macie dwa, a może trzy zwierzątka? Twoje dziecko ma więcej bratnich dusz? Może jest nie tylko Szymon i Kacper, może jest też Antosia? Kart starczy dla każdego, bo to Ty decydujesz ile i jakie strony drukujesz.

A może do niektórych kart wrócić za jakiś czas? Widok z okna, który zmienia się w różnych porach roku, wywiad urodzinowy, który będzie każdego roku inny, początek roku szkolnego, podsumowanie miesiąca czy roku – zabawy dla dzieci do druku możesz wykorzystywać wielokrotnie i na różne sposoby.


3. Ułatwiasz wybór

Materiały do wydruku dają Ci możliwość dozowania wyboru. Wybierz kilka kart i pozwól swojemu dziecku zdecydować z czego dzisiaj skorzysta. W ten sposób uczysz dziecko podejmować decyzje, dajesz mu poczucie kontroli, wspierasz w samodzielności. Ograniczasz jednak zbyt duży wybór, który często powoduje, że trudno jest nam podjąć decyzję lub nie decydujemy się na nic.
(Jeśli chcesz przeczytać o paradoksie wyboru odsyłam Cię do książki „Paradoks wyboru” którą napisał profesor psychologii Barry Schwartz)


4. Zaskakujesz

To naprawdę świetna funkcja zabaw do druku! Nie musisz pokazywać dziecku wszystkich kartek od razu, a tym samym masz okazję zaskakiwać swoje dziecko. A dzieci lubią być zaskakiwane! Poza tym zawsze to, co nowe obdarzone jest większą fascynacją, a tym samym twoje dziecko z większą chęcią spędzi czas z taką zabawą.

Pamiętam, jak moja mama zostawiała mi codziennie w teczce kilka kartek z zadaniami, żebym nie nudziła się po przyjściu ze szkoły. Każdego dnia z ciekawością otwierałam tę teczkę. Co dziś ciekawego znajdę w środku? – myślałam. Minęło wiele lat od tamtych chwil, a ja wciąż to pamiętam. Czemu? Bo to naprawdę było miłe!


5. Kartki są po prostu wygodne

Nic się nie rozklei, szycie nie przeszkadza w kolorowaniu, pisaki nie przebiją na kolejną stronę – to wygoda korzystania z pojedynczych kartek. Jeśli zbierasz prace dziecka, kartki schowasz do teczki albo do segregatora. Może z czasem zbindujesz, tworząc zeszyt wspomnień lub, jak proponuję przy Wielkiej Paczce Uzupełnianek, wielką kapsułę czasu.


6. Używasz w swojej pracy

Pracujesz z dziećmi? Wkładasz więc mnóstwo serca i czasu, aby prowadzone przez Ciebie zajęcia były interesujące. Wciąż szukasz nowych materiałów, próbujesz zaciekawić i zaskoczyć twoich podopiecznych, prawda? Wykorzystaj karty do druku w swojej pracy. Użyj ich jako ciekawy przerywnik w nauce, karty pracy lub angażującą zabawę.


7. Materiały są dostępne od razu

Ogromną zaletą zabaw dla dzieci do druku jest ich natychmiastowa dostępność. To naprawdę wygodne. Możesz pobrać materiały i rozpocząć zabawę bez wychodzenia z domu i nawet w niedzielny poranek.

zabawy do druku dla dzieci


Jakie są minusy?

Zdaje mi się, że w przypadku materiałów do wydrukowania takowych nie ma, choć faktycznie, co wydaje się jednak oczywiste, przy korzystaniu z materiałów do wydrukowania, musisz mieć dostęp do drukarki i papieru. Na szczęście dziś sprzęt drukujący jest na tyle popularny, niedrogi, a przy tym użyteczny, że dla większości samodzielne drukowanie nie stanowi problemu.

Nie ulega także wątpliwości, że wydruk kosztuje, za to osobną kwestią jest kwota. Trochę zależy ona od drukarki i materiałów eksploatacyjnych, z których korzystasz. To również kwestia projektu samych kart do druku. Jeśli nie ma na nich pełnego zadruku, wykorzystują tylko nadruk w czerni lub są jedynie muśnięte kolorem, to nie obciążą nadmiernie twojej kieszeni. Ja, kiedy tworzę zabawy dla dzieci do druku, zawsze biorę pod uwagę ten aspekt.
Nie umiem konkretnie powiedzieć, jaki poniesiesz koszt, bo jak widzisz, jest to kwestia złożona, natomiast mogę powiedzieć ci na moim własnym przykładzie i drukarce, z której korzystam do wydruku takich materiałów, że koszt wydruku jednej strony w czerni to dla mnie około 6gr, czyli mówimy tu naprawdę o drobniakach.


Podsumowując

Kwestia drobnego dodatkowego kosztu wydaje mi się być marginalna, za to jest cały wachlarz zalet, które płyną z korzystania z zabaw dla dzieci do druku. Wygoda, wielokrotność używania, natychmiastowa dostępność i kilka innych, o których wspomniałam. Zdaje mi się również, choć nie jestem wieszczką, że popularność materiałów edukacyjnych do wydrukowania w domu będzie rosła, a nie malała. Bo czemu nie miałoby być więcej materiałów w tak wygodnej formie?


To co, drukujesz i korzystasz?

Pozdrawiam
Agnieszka

0 0 votes
ocena
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments