Gra w odgadywanie wyrazów to bardzo rozwijająca zabawa. Najpopularniejszą taką grą jest szubienica, znana też jako gra w wisielca. To jednak nieco przerażająca wersja. Poznaj moją, zdecydowanie bardziej wdzięczną i delikatną odmianę tej gry, która świetnie nadaje się dla dzieci.
Pajączek vs. Wisielec
Jeśli miałeś kiedyś dylemat czy nauczyć dzieci grać w wisielca, to dobrze trafiłeś. Też kiedyś miałam taki dylemat. Jak pokazać dzieciom tę grę, bez tak przerażającej ilustracji? Po co tłumaczyć dzieciom (szczególnie tym młodszym) czym jest szubienica i kim jest wisielec? Dlatego wymyśliłam łagodniejszą odmianę tej gry – grę w pajączka. Dzięki zamianie ilustracji gra w wisielca jest bardzo przyjazna i wszyscy, którzy nie chcą w zabawie siebie wieszać, wcale nie muszą rezygnować z walorów edukacyjnych gry.
Najważniejsze z nich to rozwój logicznego myślenia i wzbogacanie słownictwa. Poza tym gra jest szybka, dzięki czemu nawet bardzo zapracowani rodzice mogą pobawić się z dziećmi.
Zasady gry w pajączka
1. W grze biorą udział dwie osoby (lub dwie drużyny)
2. Jeden gracz wymyśla słowo, drugi je odgaduje.
3. Odgadujący gracz podaje litery, które mogą znaleźć się w odgadywanym słowie.
4. Odgadnięte litery zostają wpisane w kratki. Każda litera, która nie znajduje się w odgadywanym wyrazie, to część nóżki pajączka.
5. Gracz odgadujący wyraz wygrywa, jeśli zdagnie wyraz zanim pierwszy gracz dorysuje wszystkie części nóżek pajączka.
Gry na kartce papieru / plansze + zasady – pobierz i wydrukuj
W pliku znajdują się plansze do pięciu gier oraz zasady gry.
Link do pobrania znajdziecie poniżej.
rozmiar wydruku: A4 / format pliku: .pdf
Mam nadzieję, że zarówno pajączek, jak i pozostałe gry na kartce papieru, sprawią Wam dużo radości. Bawicie się dobrze i cieszcie się ze wspólnie spędzanego czasu!
Pozdrawiam
Agnieszka