Rodzinne zadania do kalendarza adwentowego

Rodzinne zadania do kalendarza adwentowego

Kalendarze adwentowe to piękna tradycja odliczania dni do Świąt. Tradycyjnie są to kalendarze z małymi okienkami, za którymi kryją się słodycze. Jednak w dzisiejszych czasach, coraz więcej z nas poszukuje bardziej wartościowych i twórczych sposobów na kalendarz adwentowy. I tutaj pojawia się idea kalendarza adwentowego z rodzinnymi zadaniami.

Zadania zamiast czekoladek

Tradycyjne kalendarze adwentowe, choć pełne słodyczy, mają swoje ograniczenia. Po pierwsze, słodycze często znikają w mgnieniu oka, nie pozostawiając trwałego wrażenia. Po drugie, dzieci często koncentrują się na otwieraniu okienek, co staje się ich głównym celem. A przecież kalendarz adwentowy to może być znacznie więcej niż tylko czekoladki. Może stać się narzędziem, które wprowadzi radość, kreatywność, i wspólne spędzanie czasu w domu. Warto spróbować czegoś zupełnie nowego – kalendarza adwentowego z rodzinnymi zadaniami. To nie tylko oryginalny pomysł, ale również doskonały sposób na tworzenie niezapomnianych chwil i budowanie relacji w rodzinie.

Przez mój dom przewinęło się przez lata wiele różnych kalendarzy adwentowych, ale ten z rodzinnymi zadaniami jest tym, do którego z chęcią wracam. To jeden ze wspanialszych sposobów celebrowania przedświątecznego czasu i wzmacniania rodzinnych więzi.

Rodzinne zadania do kalendarza adwentowego

Aby kalendarz adwentowy z rodzinnymi zadaniami mógł powstać potrzebne są oczywiście zadania. Podzielę się z Wami moimi pomysłami, które mogą Was zainspirować:

udekorujcie dom na Święta
wymyślcie wspólną opowieść o świętym Mikołaju
ubierzcie świąteczne skarpety
upieczcie pierniczki lub kupcie i schrupcie ze smakiem
wypijcie razem gorącą czekoladę / kakao
zróbcie lub ozdóbcie domek z piernika
przygotujcie wspólnie świąteczne ozdoby
zabierzcie się za świąteczne porządki
podzielcie się świątecznymi obowiązkami
• powspominajcie minione świętami
wybierzcie się na świąteczne wydarzenie
idźcie na narty lub sanki
ulepcie bałwana
przynieście / kupcie choinkę
włóżcie świąteczne nakrycia głowy
wyciągnijcie świąteczne kubki
sprawdźcie waszą świąteczną garderobę
porozmawiajcie o rodzinnych tradycjach
nauczcie się śpiewać kolędę
nauczcie się grać kolędę na jakimś instrumencie
stwórzcie playlistę świątecznej muzyki
obejrzyjcie razem świąteczny film
napiszcie list do świętego Mikołaja lub stwórzcie listę świątecznych życzeń
zróbcie kartki świąteczne
zróbcie listę świątecznych potraw
• wyślijcie świąteczne kartki
złóżcie świąteczne życzenia
zróbcie drobne świąteczne podarunki dla najbliższych
weźcie udział w świątecznej akcji charytatywnej
wybierzcie się na spacer po świątecznie oświetlonej miejscowości
przygotujcie buty na przyjście Mikołaja (zadanie na 5 grudnia)
zróbcie choinkę z plasteliny, ułóżcie z klocków lub ją narysujcie
przeczytajcie świąteczną opowieść
posłuchajcie świątecznego słuchowiska
ułóżcie razem wierszyk o świętach
ubierzcie razem choinkę
• odwieźcie Mikołaja
• nakryjcie razem wigilijny stół


Wymyślając rodzinne zadania do kalendarza adwentowego warto uwzględnić wasze preferencje.
Być może lubicie robić wspólne zdjęcia, więc dobrym pomysłem dla Was może być domowa świąteczna sesja zdjęciowa, a jeśli nie lubisz piec, to zamiast robić domek z piernika od podstaw kup gotowy zestaw do dekoracji.

Jak dobrze zaplanować kalendarz adwentowy z zadaniami?

Układając harmonogram zadań do kalendarza adwentowego warto spojrzeć na tradycyjny kalendarz. Zadania, które wymagają większej ilości czasu dobrze zostawić sobie na soboty czy niedziele, kiedy możemy niespiesznie celebrować te chwile. Taki zadaniem zapewne będzie pieczenie pierników. W tygodniu można postawić na coś mniej skomplikowanego. Jeśli jakiś dzień macie wypełniony po brzegi własnymi zadaniami, to zadaniem do kalendarza adwentowego może być choćby wciągnięcie na nogi świątecznych skarpet czy założenie świątecznego nakrycia głowy.

Warto również zapoznać się z kalendarzem imprez, które odbywają się w okolicy. Jeśli chcecie wybrać się na jakieś wydarzenie, sprawdźcie datę i umieśćcie je w waszym rodzinnym kalendarzu. W przypadku imprez biletowanych zaopatrzcie się wcześniej w wejściówki.
U mnie w Trójmieście co roku na ulice wyjeżdżają Mikołaje na motocyklach, miasto organizuje Mikołajki dla dzieci, działa Wielka Fabryka Elfów i odbywa się piękny jarmark. Zapewne kilka z takich świątecznych wydarzeń znajdzie się w kalendarzu adwentowym mojej rodziny. Szkoda przegapić takie okazje, które zdarzają się przecież tylko raz w roku.

Miejcie w zanadrzu alternatywne rozwiązania, szczególnie przy zadaniach uzależnionych od pogody. Lepienie bałwana i pójście na sanki będzie świetne, jeśli za oknem będzie biało. W razie braku śniegu możecie pójść na łyżwy i ulepić bałwana z plasteliny.

Przygotujcie sobie wszystko, co będzie potrzebne. Jeśli macie robić świąteczne kartki, w domu musi być klej, a jeśli zabieracie się za pierniki – niezbędne do ich zrobienia składniki.

Dobre zaplanowanie zadań zgodnie z codzienną harmonią to klucz do tego, aby w kalendarzu adwentowym z rodzinnymi zadaniami nie było obietnic bez pokrycia i aby był on przyjemnością, a nie męczącą koniecznością.

rodzinne zadania do kalendarza adwentowego


Gotowi na rodzinne odliczanie?

Jeśli macie już wymyślone zadania do kalendarza adwentowego i dopasowane do nich daty, musicie zapisać je na kartkach i umieścić w ponumerowanych kopertach. Albo możecie też sięgnąć po przygotowany przeze mnie kalendarz adwentowy do samodzielnego wydruku.

Zestaw zawiera:
• 24 okładki ze świątecznymi ilustracjami;
• 36 różnorodnych zadań, które dają Ci możliwość wyboru tych, które najlepiej pasują do Waszej rodziny. Zadania w zestawie są różnorodne – od tych prostych, które można zrealizować w kilka minut, do bardziej zaawansowanych;
• puste karty, na których możecie napisać swoje własne, unikalne zadania, dostosowane do Waszych tradycji i upodobań;
• karty z zadaniami zawierają również świąteczne ciekawostki, które nie tylko dostarczają chwil rozrywki, ale także pobudzają ciekawość świata. Możecie razem odkrywać różne fakty i legendy związane ze Świętami Bożego Narodzenia;

W przypadku tego kalendarza, samodzielnie doklejasz okładkę z numerem dnia do wybranego zadania. To oznacza, że nie jesteście zmuszeni wykonywać zadań zgodnie z narzuconym terminem, który może kolidować z Waszymi codziennymi zajęciami. To Wy decydujecie, kiedy dany dzień staje się dniem pełnym świątecznej magii, a kiedy bardziej intensywnym dniem pracy lub nauki.

kalendarz adwentowy rodzinne zadania i ciekawostki


Niech to będzie rodzinny czas!

Kalendarz adwentowy z rodzinnymi zadaniami to nie tylko sposób na zajęcie dzieci, ale także okazja do rodzinnego celebrowania okresu przedświątecznego. Dla dzieci to moment pełen radości i ekscytacji, ale dzięki zadaniom rodzice także biorą aktywny udział w tym magicznym czasie. Razem dekorujecie, razem pieczecie, razem tworzycie wspomnienia, które na pewno zostaną w Waszych sercach na długo. Dla mnie, jak zapewne dla wielu z Was, takie chwile są bezcenne. Oto, dlaczego kalendarz adwentowy z rodzinnymi zadaniami może być kluczem do wyjątkowych i niezapomnianych Świąt.

Pozdrawiam
Agnieszka

0 0 votes
ocena
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments